Leczenie astygmatyzmu

Astygmatyzm leczony jest poprzez dobranie u okulisty odpowiednich szkieł kontaktowych lub okularów cylindrycznych. Zaleca się możliwie jak najwcześniejsze rozpoczęcie leczenia, które zniweluje dokuczliwe bóle głowy i znacznie poprawi jakość widzenia.

W przypadku niezborności rogówkowej najskuteczniejszą i najnowocześniejszą metodą leczenia jest wykonanie korekcji laserowej. Możliwe jest przeprowadzenie zabiegu u osoby, która przekroczyła 21 rok życia z uwagi na fakt, iż oko przestaje wówczas rosnąć i spada ryzyko nawrotu zmiany.

W przypadku niezborności soczewkowej, która pojawiła się jako wynik zaćmy objawy ustępują po zoperowaniu zaćmy. Zamieniana jest naturalna mętna soczewka na sztuczną wewnątrzgałkową.

Okulary

Stanowią jedną z najpowszechniejszych metod korygowania astygmatyzmu. W niezłożonej wadzie stosuje się soczewki cylindryczne. W wadach złożony stosuje się soczewki cylindryczne i sferyczne. Najczęściej wykorzystuje się soczewki toryczne, gdzie każda posiada inny promień krzywizny. Jeśli zdiagnozowany astygmatyzm jest niewielki do 1 dioptria to noszenia okularów wymagają jedynie takie czynności jak nauka, prowadzenie samochodu czy praca na komputerze.

Szkła kontaktowe

U większości pacjentów z astygmatyzmem możliwe jest zastąpienie okularów szkłami kontaktowymi. W tej wadzie najlepiej sprawdzają się toryczne szkła kontaktowe. Pacjenci wskazują, że soczewki bardziej poprawiają jakość widzenia niż okulary. Konieczne jest jednak skrupulatne przestrzeganie higieny, gdyż nosi się je bezpośrednio na gałce ocznej. Muszą więc być czyszczone, wyjmowane oraz wymieniane regularnie.

Keratotomia promienista

To jeden ze starszych zabiegów stosowanych w leczeniu astygmatyzmu. Jest to metoda jednocześnie najtańsza jak i bardzo ryzykowna. Z tego powodu dzisiaj odchodzi się od jej stosowania zarówno w Polsce jak i na całym świecie. Dużą popularnością cieszyła się w latach 70 XX wieku.

Cała metoda opiera się na wykonaniu na rogówce kilku dość głębokich nacięć, nawet do poziomu 95% jej grubości. Tworzy się je promieniście wokół źrenicy. Ich zadaniem była zmiana ogniskowej promieni świetlnych. Podstawową wadą keratotomii jest długi czas gojenia się oka po jej wykonaniu.

Poza tym u około 10-30 % pacjentów nadal zachodzi konieczność noszenia okularów. Część osób wskazuje na kiepską ostrość widzenia. Zdarza się również, że nawet jeśli po operacji było możliwe odłożenie okularów, to po kilku latach zachodzi konieczność ich ponownego włożenia.

Technika „Wave Front”

Technika ta została uznana, za jedną z najnowocześniejszych metod okulistycznych XXI wieku. Jest skomplikowana i wymaga od specjalisty dużo umiejętności oraz czasu. Zostaje on poświecony na dokładne pomiary, które pozwalają na wyleczenie nawet skomplikowanego astygmatyzmu.

„Wave Front” początkowo wykorzystywana była w teleskopach i miała na celu zmniejszenie zniekształcenia niewielkich obiektów oglądanych w kosmosie. Następnie znalazła zastosowanie w okulistyce, gdzie wykorzystano ją przy laserowej korekcji wzroku.

Specjaliści używają urządzenia o nazwie WaveScan, które potrafi z ogromną precyzją określić wszelkie niedoskonałości i zmiany w gałce ocznej. Wskazuje się, ze metoda ta jest aż o 25 % skuteczniejsza od tych stosowanych tradycyjnie.

Przy zastosowaniu tej metody sporządza się indywidualną topografię rogówki i określa wszystkie najmniejsze zmiany w oku umożliwiając ich korekcję.

Metoda RINGI (ICR)

Metoda stosowana od niedawna przy niewielkich wadach. Ma charakter odwracalny. W rogówkę oka wsuwa się plastikowe obręcze – ringi, które zmieniają jej kształt.

Ortokorekcja

Nie chirurgiczny sposób leczenia niewielkiego astygmatyzmu do poziomu 1,5 dioptria. W tej metodzie pacjentom zaleca się noszenie specjalnie przygotowanych, twardych soczewek korekcyjnych, których zadaniem jest przekształcenie rogówki oka. Ich noszenie jest ustalone na określone pory. Przykładowo zakładamy je na noc a w dzień usuwamy. Zastosowanie tej metody pozwala pacjentom na zaprzestanie noszenia okularów w ciągu dnia. Jednak nie likwiduje ona trwale astygmatyzmu. Gdy rezygnujemy z noszenia soczewek problem powraca.

Ortokorekcja jest metodą dość drogą. Znajduje zastosowanie szczególnie w leczeniu astygmatyzmu u dzieci i młodzieży. Ze względu na wiek i stały wzrost gałki ocznej nie wykonuje się u nich zabiegów laserowych. Stosowanie ortokorekcji prowadzi do zmniejszenia wady jak również zahamowania jej postępu.

Laser

Astygmatyzm jest jedną z wad wzroku, którą można całkowicie wyeliminować dzięki zastosowaniu lasera. Zabieg trwa krótko zaledwie kilka minut i wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Do laseroterapii istnieje szereg przeciwwskazań, o które lekarz musi zapytać przed zakwalifikowaniem do zabiegu. Niestety metoda ta nie jest refundowana więc pacjent musi sfinansować ją samodzielnie.

Koszt rozpoczyna się od kwot rzędu 2 tysięcy złotych.

PRK czyli keratektomia fotorefrakcyjna

Polega na modelacji centralnej powierzchni rogówki przy zastosowaniu lasera. Pacjenci, którzy przeszli ten zabieg wskazują na pojawiający się po nim niewielki dyskomfort bólowy oka. W niektórych przepadkach utrzymywał się on nawet do kilku tygodni. Po wykonanych czynnościach rogówka przybiera swój ostateczny kształt po upływie około pół roku od zabiegu i dopiero wtedy możliwe jest stwierdzenie czy był on udany.

Jeśli u pacjenta występuje duża wada astygmatyczna może dojść do sytuacji, że w wyniku zabiegu rogówka przybierze zupełnie inny kształt niż miała mieć w początkowym założeniu. Konsekwencją takiej sytuacji może być trudny do korekcji astygmatyzm.

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Mogą poddać się mu pacjenci z wadą nie przekraczającą 2,5 dioptrii. Dane pokazują jej skuteczność na poziomie 95-98 %, jednak im większa wada tym skuteczność spada. W pierwszej fazie operowane jest jedno oko, drugie zaś po trzymiesięcznej przerwie.

Metoda LASIK

Jest to zabieg składający się z dwóch etapów. Pierwszym z nich jest odcięcie wierzchniego płatka rogówki i jego odwrócenie na bok. Procedura ta wykonywana jest za pomocą mikrokeratomu. W drugim etapie za pomocą lasera modeluje się odsłonięty fragment rogówki. Na zakończenie zabiegu odcięty kawałek rogówki układany się w swojej pierwotnej lokalizacji.

Rekonwalescencja po tym zabiegu trwa zaledwie kilka dni. Pacjenci nie uskarżają się na żadne dolegliwości bólowe, nie zachodzi potrzeba noszenia opatrunku, stąd możliwe jest jednoczesne przeprowadzenie procedury na obojgu oczach. Metoda LASIK daje doskonałe rezultaty leczenia wad nawet do 6 dioptrii.