Szkła kontaktowe i soczewki w astygmatyzmie

W wadzie jaką jest astygmatyzm zadaniem soczewek jest przede wszystkim skorygowanie nieregularności rogówki. Na rynku dostępne są liczne rodzaje szkieł kontaktowych, które różni materiał z jakiego powstały, trwałość oraz długość czasu jaki pozostają na oku.

Wiele soczewek daje możliwość jednoczesnego skorygowania astygmatyzmu oraz krótkowzroczności czy też dalekowzroczności.

W astygmatyzmie jednak soczewki kontaktowe nie zawsze w pełni przywracają sprawność widzenia. Z tej przyczyny osoby z tą wadą mają często kłopoty w korzystaniu z różnego rodzaju przyrządów optycznych, takich jak: lornetki, aparaty, lupy czy teleskopy.

Stosowanie soczewek oraz szkieł cylindrycznych stanowi obecnie jedną z najskuteczniejszych metod korygowania tego schorzenia. Jednak całkowite przywrócenie dobrego widzenia może okazać się niemożliwe.

Soczewki kontaktowe tzw. nagałkowe, sprawdzają się przy mniejszych wadach. Jeśli schorzenie ma cięższy charakter lepiej działać będą soczewki twarde. Jednak ich stosowanie jest kłopotliwe dla pacjentów i może wywoływać pewnego rodzaju dyskomfort. Nie przepuszczają one tlenu i są znacznie mniej elastyczne przez co dużo łatwiej o ich przemieszczenie się pod powiekę. Z tego powodu są znacznie gorzej tolerowane przez oko.

Na dzień dzisiejszy w celu korekcji astygmatyzmu najczęściej wykorzystywane są soczewki toryczne. Mają one znaczną przewagę nad innymi rodzajami, z uwagi na fakt iż podczas wyrównywania astygmatyzmu pozwalają jednoczeni śnie walczyć z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością. Stanowią one nieco większy wydatek od innych możliwości, gdyż dość trudno je odpowiednio dopasować do konkretnej osoby. Do niedawna rynek oferował ten rodzaj soczewek jedynie w wersji twardej, obecnie znajdziemy również miękkie.

W jaki sposób wybrać odpowiednie szkła i soczewki?

Osoby z regularnym astygmatyzmem powinny korygować swoją wadę za pomocą szkieł cylindrycznych.

Soczewki kontaktowe będą zaś odpowiednie dla osób z astygmatyzmem nieregularnym. Należy tu wspomnieć, że w przypadku astygmatyzmu nieregularnego korygowanie wzroku za pomocą okularów, nawet przy różnym doborze szkieł, nie będzie zadowalające, a wręcz nie przyniesie żadnych miarodajnych efektów.